Historia Zeta Zero  

 

TR STUDIOS nasz muzyczny poligon Zety Zero dziś:

Odpowiadając na często zadawane przez słuchaczy w czasie pokazów pytania o korzenie ZETA ZERO i trafności naszych rozwiązań dźwiękowych zastosowanych w budowie kolumn ZETA ZERO, zdradzimy nieco kulisy historii całego tego trudnego inżyniersko przedsięwzięcia.

Korzenie ZETA ZERO w skrócie to:

-----Ponad 11 lat prac badawczych , eksperymentów nad projektem i technologiami potrzebnymi do ZETA ZERO

-----Ponad 30 lat zawodowej pracy z elektroniką audio i dźwiękiem jak i prowadzenia studiów nagrań TR STUDIOS
jako "poligonu doświadczalnego" (patrz wybrane fotografie poniżej)

-----Ponad 40 lat pasji konstruowania i tworzenia czasem najdziwniejszych urządzeń audio. Poniżej parę fotografii z tej twórczości i przykładów dosyć zwariowanej młodzieńczej aktywności konstruktorskiej twórcy Zeta Zero Tomasz Roguli.

Kluczowym dla sukcesu dźwięku ZETA ZERO było zdobywanie doświadczenia dźwiękowego w naszych studiach nagrań TR STUDIOS

Na fotografii poniżej Tomasz Rogula -twórca ZETA ZERO około roku 1992 z przez siebie wybudowaną (prawdopodobnie największą prywatną w tamtym czasie w Polsce) studyjną konsolą mikserską w jego studiu nagrań TR STUDIOS . (ilość elementów w tej kostrukcji to paręnaście tysięcy różnych części- prace nad tą konsolą zajęły około 4 lat często całymi dniami i nocami.) Na świecie było w tamtych czasach tylko około 10 firm potrafiących budować skomplikowane tak zwane wielkoformatowe konsole mikserskie w tym m.inn SSL, Neve, Focusrite, Carlec.....

 


 

Tu parę migawek z pasji studyjno dźwiękowej, która stała się znakomitą podstawą do poznawania dźwięku i budowania kolumn ZETA ZERO -fotki z życia studia TR STUDIOS. Na nich goszące u nas wśród tysięcy muzyków znane Państwu gwiazdy estrady i muzyki jak choćby: M.Rodowicz, H.Frąckowiak, D.Olbrychski, Skaldowie, Kayah, E.Geppert K.Czubówna, Liroj, G.Skawiński,M. OStrowska,M.Opania, J.Borkowski J. Steczkowska, M.Grechuta, Muslovitz, IRA, K.Hołowczyc, A.Sikorowski, E.Zającówna, K Kolberger,P.Kazadi, G.Halama, M. Ostrowska, wokalista GENESIS R.Wilson, M. Jelonek, ŁZY, Mandaryna, A.Mucha, prezenterzy TV jak Monica Carlos, znani raperzy, a nawet muzyczni kandydaci do Grammy jak legendarny Lee Tiger grający na pierwszym Woodstock obok Hendrixa.... i wielu wielu innych,


Szczegółowo Zeta Zero to długa, trudna i niekończąca się droga dążenia do ideału dźwięku. Rozpoczęta grubo ponad 35 lat temu w postaci pierwszych prostych, domowych, lecz już wtedy czasem dosyć nietypowych konstrukcji kolumn głośnikowych i wielu jak na tamte czasu pionierskich urządzeń audio budowanych przez Tomasza Rogulę. Choć właściwie zupełnie pierwszy swój 3-tranzystorowy wzmacniacz zbudował on w roku ok. 1973 będąc młodym uczniem.

Przez późniejsze parędziesiąt lat wszystko było ukryte w dużej tajemnicy, niedostępnej szerszej publiczności, a udostępniane tylko prywatnie wtajemniczonym przyjaciołom i muzykom.
Tu poniżej przykład tej "szalonej" aktywności konstruktorskiej- fotografie jednego z wielu urządzenia budowanego około roku 1977-1978 - całkowicie autorskiego preamp-a do magnetofonu (de facto kompletna zewnętrzna elektronika trój-głowicowego magnetofonu szpulowego o parametrach studyjnych, wraz ze skonstruowanymi nieco później w roku 1980 od podstaw przez Rogulę trójpasmowymi systemami redukcji szumów o nazwie TRX4305 dającymi ponad 90 dB dynamiki zapisu w całym paśmie czyli lepiej od Dolby A i do tego całkiem niezły preamp do wkładki gramofonowej z 16 równolegle łączonymi tranzystorowymi źródłami prądowymi w celu minimalizacji szumów. Jak na tamte czasy to było niezwykłe rozwiązanie i chyba nie takie brzydkie zważywszy, że to były głębokie lata tzw komuny w PRLu gdzie NIC nie było łatwe do zdobycia szczególnie z dobrych komponentów elektronicznych.

Co ciekawe ten prezentowany na poniższych fotografiach preamp wyposażony był dodatkowo w bardzo prowizoryczny lecz całkiem skutecznie działający, autorski system analogiczny do później wynalezionego przez laboratoria Dolby tzw systemu DOLBY HX (dynamiczna modulacja prądu podkładu w zapisie magnetycznym) co owocowało bardzo szerokim pasmem zapisu aż ponad 38kHz przy prędkości przesuwu taśmy =19cm/sek i to przy pełnym wysterowaniu taśmy do granic saturacji! (kto jest inżynierem audio to wie o czym mowa).


W roku 1975 (lub 74) powstała pierwsza mała (bardzo amatorska, trzeszcząca, zawodna i bardzo brzydka ) kolumna o tyle ciekawa że ... rotująca Tomasz Roguli, dająca ciekawy efekt akustyczny ze zwykłego sygnału monofonicznego. Niestety, twórca poznał "smutną" prawdę o tym, że takie samo, ale nieporównanie lepsze konstrukcyjnie rozwiązanie zastosował już grubo wcześniej sam Pan Hammond w swych słynnych organach Hammonda.

No cóż, nie wszystko można samemu wynaleźć...

Dalsze lata to budowa kolejnych wielu urządzeń elektronicznych i elektroakustycznych jak i coraz bardziej zaawansowanych kolumn. Zdobywanie nagród na wystawach młodzieżowej twórczości technicznej w Krakowie, później w latach stanu wojennego studia w zakresie inżynierii elektroniki i specjalizacja w tematyce profesjonalnego audio i pomiarów z tej dziedziny, dyplomowa praca magisterska dokładnie na ten temat , a potem nawet w międzyczasie tworzenia sprzętu 11 lat państwowej pracy dydaktycznej wykładania młodemu pokoleniu podstaw reżyserii dźwięku.
A w tym czasie non stop liczne co raz bardziej zaawansowane technologiczne prace konstrukcyjne z dziedziny audio. Niektóre budowane w studiu TR STUDIOS urządzenia zawierały nawet po wiele tyś komponentów i sięgały po technologie militarne (jak np plazmowe bargrafy firmy DALE jakie stosowaliśmy w konsoli już w roku 1990 a obecnie stosowane są w myśliwcach F16),
Obecnie, po ponad 35 latach od powstania pierwszej (brzydkiej i zawodnej) kolumny , konstruując i projektując systemy audio za zwyczaj na indywidualne zamówienia ludzi najbardziej wymagających, właścicieli luksusowych domów, rezydencji, hoteli , w tym opracowując ZETA ZERO, dysponujemy znakomitym zapleczem pomiarowym i świetnymi kontaktami ze świata nauki na całym świecie. Tu zobacz nasze zaplecze badawcze i prace badawcze dedykowane ZETA ZERO.


Co niezwykle cenne dla projektu ZETA ZERO -przez ponad 30 lat nasze studio nagrań TR STUDIOS dało unikalną możliwość poznania złożoności i różnorodności percepcji dźwięku przez ludzi z różnych stron świata . Studio nagrań stało się doskonałym dźwiękowym poligonem doświadczalnym z tysiącami uczestników różnych narodowości (czyli muzyków klientów naszego studia) w tym ciekawym wieloletnim wspólnym eksperymencie szukania optymalnego dźwięku w trakcie kreowania i miksowania przez nas ich nagrań. Wiedza i doświadczenia zdobyte w tym studyjnym ponad 30 letnim "eksperymecie" okazały się bezcenne dla budowy i doskonalenia kolumn ZETA ZERO i ich charakteru dźwięku.